Krem nawilżający a natłuszczający - kiedy stosować?

paź 21 2020

Nieprzyjemne uczucie suchej skóry nie jest nikomu obce. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, toksyny w powietrzu, czy matujące kosmetyki- te wszystkie czynniki wpływają na pogarszający się stan naszej skóry. Niespodziewane wypryski i zaczerwienienia, które pojawiają się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, to nieprzyjemne niespodzianki, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia.

Do utraty wody w naszej skórze dochodzi najczęściej przy niekorzystnych warunkach w jakich przebywamy. Suche powietrze, promieniowanie UV, klimatyzacja w pomieszczeniu, czy, najbardziej adekwatny w dzisiejszych trudnych czasach, niewygodny, drażniący i przysparzający kłopotów aspekt – maseczki. To wszystko wpływa na suchość naszej skóry i nadmierne pozbywanie się wody.

Na szczęście firmy kosmetyczne nie pozostawiają nas na pastwę losu. Na rynku dostępne są setki produktów, które pomogą nam w walce z „nieprzyjemnymi gośćmi” i ułatwią nam codzienną rutynę. Na ratunek zmierzają nam kremy nawilżające i natłuszczające. Jaka jest między nimi różnica i który z nich lepiej nada się w walce z naszą suchą i odwodnioną skórą? Znajdźmy wspólnie odpowiedź na to pytanie.

Główna różnica polega na efektywności i intensywności działania kremów. Te nawilżające idealnie nadają się do cery suchej, na której problemy nie są aż tak głębokie - gdy nie została utracona ochronna warstwa lipidowa. W takich przypadkach delikatne i powszechnie dostępne kremy nawilżające powinny zdać egzamin. Aspekt szczególnie warty uwagi w przypadku ich składu to kwas hialuronowy. Zatrzymuje on wodę w cerze i posiada zdolność do wiązania jej cząsteczek w skórze. Dlatego właśnie jest to powszechnie stosowany składnik kremów, balsamów i innych kosmetyków nawilżających.

Zarówno skóra sucha, tłusta jak i mieszana potrzebują nawilżenia.  Łamiąc powszechne stwierdzenie- nawet jeśli Wasza skóra świeci się z zewnątrz, nie oznacza to, że jest ona wystarczająco nawodniona wewnątrz. To ważny aspekt, o którym warto pamiętać i nie dać zwieść się pozorom. Kremy nawilżające to lekkie, ale jednocześnie bardzo istotne w codziennym użytku kosmetyki, które powinny stanowić podstawę codziennej rutyny każdego z nas.

Gdy jednak problem sięga głębiej- czujemy charakterystyczne ściąganie na skórze lub zauważamy pęknięcia i mocne zaczerwienienia- sięgamy po kremy natłuszczające. Skóra bardzo sucha, oprócz samego nawilżania, potrzebuje regeneracji warstwy ochronnej i odbudowy płaszcza lipidowego.  

Krem ten stosowany jest również do leczenia objawów atopowego zapalenia skóry, takich jak suchość skóry, świąd oraz różnych reakcji alergicznych skóry. Krem natłuszczający to bogata formuła zawierająca naturalne oleje, która już nawet po kilku użyciach pomaga niwelować uczucie dyskomfortu. Bardzo istotnym składnikiem jest filtr UV, którego obecność pomaga w ochronie przeciwsłonecznej- niezwykle ważnym elemencie, szczególnie w przypadku chorób lub nadmiernej suchości skóry.

 

paź  21