Odżywki do włosów - jak dobrać pielęgnację?

lis 04 2020

Włosy suche, przetłuszczające się, farbowane ... każdy rodzaj włosów wymaga innej pielęgnacji i traktowania. Każdy z nas, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji lub inwestycji w nowe kosmetyki, powinien najpierw dobrze ocenić stan swoich włosów. Często nasza nieświadomość sprawia, że zamiast nieść ukojenie i odżywienie naszym włosom, niszczymy je. Wydajemy niemałe pieniądze na kosmetyki w ciemno, które mimo swojej ceny mogą ostatecznie nam zaszkodzić, właśnie ze względu na niewiedzę dotyczącą kondycji naszych włosów i ich potrzeb. Co więcej, wiele z nas nie jest świadoma, jak istotne jest wprowadzenie odżywek do naszej codziennej pielęgnacji lub wybierają pierwszy lepszy produkt, bez podstawowej, a tak istotnej, wiedzy.

 

Rodzaj włosów

Określenie rodzaju włosów to pierwszy krok do poprawnej i skutecznej pielęgnacji włosów, dlatego właśnie przyjrzyjmy się głównym typom, dzięki czemu łatwiej będzie nam zdecydować jakiej odżywki potrzebują nasze włosy. Na pierwszy rzut idą trzy podstawowe rodzaje ze względu na ilość sebum - włosy normalne, suche i przetłuszczające się.

WŁOSY NORMALNE

Włosy normalne to złoty środek pomiędzy suchymi i przetłuszczającymi się. Ilość sebum jest wystarczająca, aby tworzyć barierę ochronną, jednocześnie sprawiając, że włosy nie przesuszają się, są silne i niezniszczone. Ich pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów- najważniejsze to skupić się na dobrym odżywianiu i codziennym oczyszczeniu włosów. Raz w tygodniu dobrze jest zastosować odżywkę regenerującą, aby dodatkowo wzmocnić, odżywić i nawilżyć włosy. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór szamponu już z dodatkiem odżywki, tzw. 2w1.

WŁOSY SUCHE

Chropowate, szorstkie, łamliwe, bez blasku i z rozdwajającymi się końcówkami - tym charakteryzują się włosy suche, u których produkcja sebum jest niewystarczająca. Co najistotniejsze w przypadku doboru odpowiedniej odżywki to fakt, że musi ona być silnie nawilżająca i wzmacniająca. Najlepiej stosować taką odżywkę po każdym myciu, jednocześnie pamiętając o tym, że suchych włosów nie powinno myć się za często, aby nie pozbawiać ich wartości odżywczych i łoju.

WŁOSY PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ

W przypadku włosów przetłuszczających się dochodzi do nadmiernej produkcji sebum, co kończy się oklapniętymi, pozbawionymi objętości i ciężkimi kosmykami. Włosy tłuste przy skórze u nasady i suche na końcach - to ich znaki rozpoznawcze. Przy wyborze odpowiedniej odżywki warto skupić się na tym, aby skład danego produktu był jak najmniej skomplikowany, aby nie obciążał on włosów. Naszymi przyjaciółmi w tym wypadku będą np. aloes, szałwia, cytryna, rumianek, pokrzywa czy lawenda. Unikać natomiast powinniśmy tłustych olejów, emolientów, silikonów czy parafiny. Co równie istotne przy wyborze odżywki dla włosów przetłuszczających się to sposób jej nakładania. Należy pamiętać, że nie powinniśmy aplikować jej bezpośrednio na skórę, a raczej na długość włosów, szczególnie tych bogatych w oleje, aby zatrzymać nadmierne przetłuszczanie się.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz podstawowych rodzajów włosów, bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na pozostałe istotne punkty, o których warto pamiętać przy doborze dobrej odżywki. Włosy farbowane i rozjaśniane potrzebują podwójnej pielęgnacji, ze względu na mocne działanie chemiczne produktów na nich wcześniej użytych. Bardzo ważne jest nawilżenie, odżywienie i regeneracja - podobna droga, jak w przypadku włosów suchych.

Istotna jest również różnica pomiędzy odżywkami bez spłukiwania, których nie powinny na przykład używać osoby o cienkich włosach, jak i przetłuszczających się. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na strukturę naszych włosów- czego innego potrzebują włosy naturalnie proste, a czego innego kręcone.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lis  04